Mikulášská nadílka

Pondělí 5. 12. se pro žáky I. stupně (přípravná třída - 4. ročník) neslo ve znamení Mikulášské nadílky. Mnozí z nich se těšili na malou dobrotu a zároveň zpytovali své svědomí - mají za uplynulý rok nějaký ten hřích nebo ne?
Mikulášská nadílka

Chovali se vždy správně a vhodně? O tom by měl rozhodnout Mikuláš a jeho družina složená ze zlobivých čertů a krásných hodných andělů.

Ty všechny opět ztvárnili naši deváťáci. Ale letošní rok přinesl jednu novinku – vzhledem k vyššímu počtu tříd na škole a faktu, že obě třídy se chtěly do Mikulášské nadílky zapojit, mohli žáci I. stupně spatřit na chodbách hned dvě mikulášské družiny. Napětí a vzrušení bylo na tvářích malých žáčků dobře vidět a ti už od příchodu do školy Mikuláše, čerty a anděly vyhlíželi. Vše vypuklo ráno po osmé hodině - chodbami se až do velké přestávky neslo chrastění řetězů, blekotavé zvuky čertů a sem tam jste při troše štěstí mohli najít kousek pírka z andělských křídel pro štěstí.

Tím nejdůležitějším, co musí deváťáci zapojení do nadílky řešit, je převlek. Andílci se spokojí s krásnými bílými šaty, ale na nich samotných je si vyrobit andělská křídla, stejně jako svatozář nad hlavou. Mnozí andílci svatozář nahrazují hvězdou na čele. Mikuláš musí být majestátní – jeho typickými znaky jsou biskupská vysoká čepice mitra a hůl se zatočeným koncem. Čerti si letos opatřili masky, sehnali kožichy a kožešinové vesty, nechyběl ani nezbytný řetěz a pytel na zlobivé děti. Menší problém nastal u starších žáků – jelikož jsou děti čím dál větší, například čtvrťáci se milým čertům do pytle už málem nevešli J. Mikulášská nadílka se neobešla bez slziček, ale i když čerti hříšníky, jejichž jména stála na Mikulášově listině hříchů, strčili do pytle a odnesli ze třídy směrem k peklu, nakonec všechny kajícníky zase pěkně vrátili – pod slibem, že příští rok se se svým chováním polepší. Andělé odměnili žáky perníčky, památkou na čerty pak byly tmavé špinavé čmouhy na tváři dětí. Některé třídy nebo jednotliví žáci si pro Mikulášovu družinu připravili pěknou písničku nebo básničku a ukázali tak, co se od začátku školního roku naučili.

Žáci-hříšníci mají nyní rok na nápravu, protože náš Mikuláš se se svou družinou příští rok opět vrátí.

Blanka Olišarová

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii.

Přidáno 12. 12. 2022, autor: Roman Starý