Finanční gramotnost

Rozvoj finančního vzdělávání žáků s podporou Nadace České spořitelny.

Měníme pohled na finanční vzdělávání díky spolupráci na projektu Nadace České spořitelny.

Záleží nám na tom, aby se děti ve školách rozvíjely nejen v oblasti všeobecných znalostí, ale aby získávaly klíčové kompetence v souladu s trendy 21. století, které jim zajistí v budoucnu finanční zdraví. Proto jsme se zapojili do panelu pilotních škol, které Nadaci s tvorbou nového vzdělávacího programu pomáhají. Máme tak možnost být aktivně zapojeni do vzniku spousty výukových materiálů a digitálního prostředí pro školy a děti. Spolu s Nadací tak všem dětem v naší republice zpřístupníme kvalitní finanční vzdělávání.

Exkurze v České národní bance

V deštivém pátečním odpoledni 20. října navštívili žáci 9. ročníků v rámci projektu Finanční gramotnosti expozici Lidé a peníze v České národní bance. Ta se nachází v původním trezoru Živnostenské banky.

Žáci se dozvěděli vše o české a československé měnové historii a centrálním bankovnictví v mezinárodním kontextu.

Mnohé zaujalo, jak peníze vznikly, jak se vyvíjely a jak s nimi ruku v ruce vznikal finanční systém. Dozvěděli se také o vývoji ochranných prvků bankovek a nechyběl ani audiovizuální program. Mohli se téměř dotknout více či méně zdařilých padělků našich bankovek.

Pravděpodobně největším zážitkem byl pro všechny pohled a příležitost skoro si sáhnout na zlatou minci v hodnotě 100 000 000 . Mince je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě. Česká národní banka ji vydala v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii.

Nástěnné didaktické pomůcky

Pořízeny ve formátu 100 × 140 cm a formátu A4.

Kurz přežití ve světě financí

V pondělí 22. ledna se pro žáky 6. ročníků uskutečnil projektový den "Kurz přežití ve světě financí" - týmová kreativní hra, při které žáci zábavnou formou nahlédli do světa dospělých a vyzkoušeli si hospodaření domácnosti.

Přidáno 11. 9. 2023, autor: Roman Starý