Exkurze v České národní bance

V rámci projektu Finanční gramotnost navštívili žáci 9. ročníků expozice České národní banky.
Exkurze v České národní bance

 

 

 

 

V deštivém pátečním odpoledni 20. října navštívili žáci 9. ročníků v rámci projektu Finanční gramotnosti expozici Lidé a peníze v České národní bance. Ta se nachází v původním trezoru Živnostenské banky.

Žáci se dozvěděli vše o české a československé měnové historii a centrálním bankovnictví v mezinárodním kontextu.

Mnohé zaujalo, jak peníze vznikly, jak se vyvíjely a jak s nimi ruku v ruce vznikal finanční systém. Dozvěděli se také o vývoji ochranných prvků bankovek a nechyběl ani audiovizuální program. Mohli se téměř dotknout více či méně zdařilých padělků našich bankovek.

Pravděpodobně největším zážitkem byl pro všechny pohled a příležitost skoro si sáhnout na zlatou minci v hodnotě 100 000 000 . Mince je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě. Česká národní banka ji vydala v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

 

Mince 100 000 000 Kč v trezoru ČNB

žáci 9. B na exkurzi v ČNBžáci 9. A na exkurzi v ČNB

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii a na sociálních sítích.

Přidáno 21. 10. 2023, autor: Roman Starý