Informace k užívání nikotinových sáčků ve škole

Vážení rodiče, v poslední době se mezi žáky na II. stupni objevilo užívání nikotinových sáčků.
Informace k užívání nikotinových sáčků ve škole

Díky snadné aplikaci pod horní či spodní ret nejsou vidět, děti je tudíž mohou konzumovat kdekoliv a kdykoliv. Nejvíce problematická je jejich snadná dostupnost (lze je zakoupit v trafice, na internetu). Nikotinové sáčky patří mezi výrobky, které se užívají jako alternativa kouření. Primárně se používají při odvykání kuřáků a nejsou v žádném případě určeny pro konzumaci dětem. Jejich užívání může vést k závislosti a pro děti představuje nemalé zdravotní riziko. Koncentrace nikotinu v těchto sáčcích je vyšší než u jiných tabákových výrobků, proto zde velmi rychle nastupuje závislost. I při užívání nižších dávek dochází k narušování sliznice v dutině ústní (což je viditelné i pod rtem - bílé a červené skvrny) a k poškození dásní. Při aplikaci nikotinových sáčků mohou mimo jiné nastat následující zdravotní obtíže: bolesti hlavy, podráždění trávicího traktu, nevolnost, zvracení, úzkost, bušení srdce. Při dlouhodobém užívání či jednorázovém spolknutí stoupá riziko otravy, která může vést až k bezvědomí nebo smrti.

Užívání, přechovávání či předávání jakýchkoliv návykových látek je závažným porušením školního řádu. Ve škole jsme začali tento problém řešit. Zároveň se obracíme na Vás a prosíme o větší obezřetnost a spolupráci. Zastavit zneužívání této látky se nám může podařit jen s Vaší podporou. Promluvte se svými dětmi o problematice návykových látek a v případě, že je u nich objevíte, důsledně zasáhněte. V případě dotazů nebo podezření nás neváhejte kontaktovat.

Olga Cudlínová - metodička prevence

Přidáno 21. 9. 2022, autor: Roman Starý